SPRÁVNE UMÝVANIE RÚK JE PRVÝM KROKOM PRE ZDRAVIE A PREVENCIU PRED VÍRUSMI A INFEKCIAMI

Hydratovaná a vyživená pleť

Správna telesná hygiena a umývanie rúk sú jednými z neodmysliteľných opatrení na prevenciu a boj proti vírusom.

Nižsie uvádzame všetko potrebné na prevenciu pred koronavírusom prostredníctvom správnej hygieny a hydratácie rúk.

Dôležitosť umývania rúk v  každodennom živote podľa WHO

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, „multirezistentné patogény, ktoré sú nositeľmi chorôb, sa usadili v našej súčasnej spoločnosti. Jediným možným opatrením na prevenciu a boj proti novým ohniskám nákazy sú preto základné preventívne opatrenia a ich kontrola. Podstatným z nich je aj umývanie rúk, ktoré pomáha udržiavať bezpečnosť osôb.“

Podľa WHO, od nesprávnej hygieny rúk môže byť len malý krok k možnosti ochorieť.

Je možné predísť nákaze koronavírusom umývaním rúk?

Rozhodne áno. Umývanie rúk je jedným z hlavných opatrení, ktoré bráni prenášaniu vírusu. Uvádzame kroky potrebné na to, aby sme sa vyhli riziku nákazy:

 1. Zostať doma čo najdlhšie.
 2. Obmedziť kontakt s ľuďmi.
 3. Správne si umývať ruky.
 4. Pri kašľaní používať lakeť.
 5. Dezinfikovať predmety, ktoré mohli prísť do styku s vírusom.
 6. Prezliekať sa po návrate zvonku a vyprať použitú bielizeň.
 7. Častejšie sa sprchovať a zvýšiť osobnú hygienu, hlavne po návrate zvonku.
 8. Kontaktovať lekára v prípade, že máme príznaky choroby.

Preto je nevyhnutné dodržiavať všetky preventívne opatrenia a počas nášho každodenného života si umývať ruky vždy vtedy, keď je to potrebné, či už v tomto období ako aj v budúcnosti.

Naše ruky sú hlavným prenášačom patogénov, pretože sa nimi často mimovoľne dotýkame tváre, úst a očí.

Ako si správne umývať ruky?

Päť krokov pre správne umývanie rúk:

 1. Navlhčite ruky vodou.
 2. Aplikujte dostatočné množstvo mydla, aby pokrylo obe ruky.
 3. Dôkladne potierajte ruky jednu o druhú. V tomto kroku je potrebné svedomite vydrhnúť obe dlane a chrbát oboch rúk a následne vyčistiť vnútornú stranu a končeky prstov.
 4. Nakoniec dôkladne usušte ruky uterákom alebo jednorazovou utierkou a vyčistite aj kohútik, ktorý ste predtým otvorili.

Tu si môžete pozrieť podrobný opis týchto krokov.

Kedy sa odporúča umývanie rúk?

Je dôležité často si umývať ruky po celý deň, odkedy vstaneme až kým idete spať. Naše ruky sú totiž v neustálom kontakte so všetkým okolo nás: doma, na ceste do práce, v obchode, lekárni a podobne.

V ktorých situáciách sa odporúča umývať si ruky? Medzi hlavné situácie patria napríklad: pred a po manipulácii potravín, pred jedlom, po kašľaní, po návšteve chorého človeka alebo po manipulácii peňazí.

Vírusy a baktérie sú prítomné vo všetkých spomenutých situáciách a na riziko nákazy stačí jediný dotyk.

Je dôležitosť udržiavať pokožku hydratovanú a vyživovanú, aby nebola suchá, podráždená a citlivá.

Správna starostlivosť o našu pokožku a o jej pH je veľmi dôležitá, pretože pokožka pôsobí ako ochranný štít vytvárajúci bariéru proti externým faktorom (kontaminácia, zmeny teploty, baktérie) ako aj vnútorným faktorom (vek alebo hormóny).

Príliš intenzívna hygiena (častá aplikácia vody a mydla) nepriaznivo pôsobí na pH pokožky a na vrstvu lipidov, čo spôsobuje dehydratáciu, suchú pokožku, sčervenanie a dokonca aj precitlivenosť pokožky.

Výživujúca receptúra značky Lactovit chránia vrstvu lipidov pokožky a zabraňuje jej dehydratácii.

Preto je udržiavanie správnej hygieny rúk počas tohto obdobia kľúčovým faktorom pre našu ochranu. Súčasťou tohto procesu sa stala aj hydratácia rúk:
pravidelná aplikácia telových mliek alebo hydratačných krémov pomáha udržiavať optimálnu úroveň hydratácie pri starostlivosti o ruky.

Ďalším dôležitým bodom je hydratácia nášho organizmu. Pitie odporúčaného množstva tekutín, ako aj konzumovanie ovocia a zeleniny pomáha regulovať tieto indikátory našej pokožky.

Ako vám môže Lactovit pomôcť pri hygiene a starostlivosti o pleť?

Je veľmi dôležité mať k dispozícii špičkové produkty pre starostlivosť o našu pokožku. Lactovit je jednou z hlavných značiek, ktoré sú expertom v oblasti osobnej hygieny.

Produkty Lactovit využívajú prospešné vlastnosti mlieka, vďaka čomu sú veľmi jemné, ohľaduplné k pleti a môže ich používať celá rodina.

Produktový rad sprchovacích gélov dokáže uspokojiť potreby každého typu pleti, napr. pokiaľ ide o jej výživu, ochranu a regeneráciu. Okrem toho sprchovacie gély Lactovit obsahujú zložku Protein Calcium, ktorá posilňuje pokožku a vyživuje ju do hĺbky, čím ju udržiava pevnú a mladú.